175. výročie železníc v Maďarsku

Na pozvanie Maďarských štátnych železníc sme sa v dňoch 17. a 18. júla 2021 zúčastnili osláv 175. výročia železníc v Maďarsku. Prvý parný vlak na území dnešného Maďarska  prešiel 15. júla 1846 po 33 km dlho úsek trate medzi mestami Pešť (dnes Budapešť) a Vác. Oslavy tohto výročia sa konali v rámci Medzinárodného stretnutia železničných vozidiel a jedálenských vozňov v Maďarskom historickom železničnom parku (Magyar Vasúttörténi park) v Budapešti. Akcie sa zúčastnili historické parné a motorové rušne z Maďarska a ďalších krajín.

Náš Spolok sa osláv výročia zúčastnil s parným rušňom 475.196 (Šľachtičná), ktorý v roku 2021 oslávil 70 rokov od uvedenia do prevádzky, s dieselelektrickým rušňom T 478.2011 (Cecaňa), ležadlovým vozňom BAC, našim obnoveným reštauračným vozňom WRAB a upraveným lôžkovým vozňom WLAB.

Organizátori pre návštevníkov pripravili bohatý program. Okrem výstavy historických parných a motorových rušňov predstavili návštevníkom električkový vlak, historický autobus Ikarus, pripravili jazdu zvláštneho vlaku Nohab Star Tour vedeného ikonickými rušňami NOHAB a v areáli železničného parku množstvo ďalších atrakcií pre deti aj dospelých.

Nasledujúca fotogaléria Vám priblíži atmosféru na tomto podujatí.

Za fotografie ďakujeme nášmu priateľovi Edíkovi