Vzhľadom k dobrým skúsenostiam v minulých rokoch nás začiatkom roka 2007 oslovili zástupcovia cestovnej kancelárie Tatra-Turist so žiadosťou zabezpečiť niekoľko jázd historickými súpravami pre zahraničných turistov. Navrhli sme im niekoľko jázd aby sme im mohli ukázať v činnosti väčšinu našich prevádzkových rušňov.
Jazdy pre turistov sme začali v pondelok 23. apríla 2007 jazdou z Vrútok do Oravského Podzámku s mimoriadnym parným vlakom vedeným rušňom 310.433. Cestou do Oravského Podzámku aj späť sme absolvovali niekoľko fotozastávok pre turistov cestujúcich vo vlaku.
V nasledujúcom dni (v utorok 24. 4. 2007) sme pre turistov pripravili jazdu mimoriadnym zmiešaným vlakom tvoreným nákladnými aj osobnými vozňami. Vlak v úseku Vrútky – Diviaky – Banská Bystrica – Zvolen – Kremnica – mal v čele parný rušeň 556.036 (Štoker). Jazda sa začala pre turistov nepríjemným počasím s nízkou oblačnosťou a občasnými prehánkami, ale v priebehu dňa sa počasie zlepšilo, takže cestujúci fotografi si prišli na svoje. Aj napriek problémom spôsobeným neočakávanou výlukou pri Kostiviarskej sa nám hoci s meškaním uskutočniť plánovanú jazdu k plnej spokojnosti turistov.
Tretí deň jazdenia na Slovensku sa opäť niesol v réžii nášho klubu. Tento raz sa mimoriadny osobný vlak v čele s rušňom 486.007 (Zelený Anton) vydal na cestu z Vrútok cez Zvolen do Lučenca. Na rozdiel od predchádzajúceho dňa, fotografom tentoraz prialo počasie už od rána a na všetkých fotozastávkach si fotografi cestujúci vo vlaku mohli prísť na svoje. Pri tejto jazde sa už nevyskytli žiadne nepríjemnosti a tak sa vlak s turistami včas dostal do cieľa svojej cesty.
Nasledujúci deň sa o program pre zahraničných turistov staral náš partnerský Klub historickej techniky vo Zvolene. S ich parným rušňom 422.0108 turistov odviezli zo Zvolena do Čierneho Balogu, kde si návštevníci mohli pozrieť úzkokoľajnú železnicu s parným rušňom ČKD 5.
Posledný deň (26.4.2007) akcie sa opäť niesol v znamení veľkých pár. Tentoraz to bol rušeň 475.196 (Šľachtičná), ktorý sa s turistami vydal na náročnú horskú trať zo Zvolena do Dobšinej. Turisti si mohli pozrieť malebnú trať a urobiť mnoho zaujímavých a ťažko opakovateľných fotografií historického vlaku na mnohých fotogenických miestach tejto trate.
V článku boli použité fotografie Ing. Ladislava Jambora a Milana Vojteka.