Železnica pre deti 2009

Po úspechu rozšírenej akcie Železnica pre deti v roku 2008 sme sa rozhodli v organizovaní tejto akcie pokračovať aj v ďalších rokoch. A opäť sme sa spojili s našimi priateľmi v partnerských kluboch zameraných na železničnú nostalgiu na Slovensku aj v zahraničí. S ich pomocou a s finančnou podporou Železníc Slovenskej republiky a Železničnej spoločnosti Cargo Slovensko sme v dňoch 30. a 31. mája 2009 zorganizovali akciu Železnica pre deti 2009.

Výstava vozidiel

Akcia mala opäť dve časti – “statickú”, spočívajúcu v prezentácii historických aj prevádzkových vozidiel v areáli rušňového depa vo Vrútkach a “dynamickú”, realizovanú formou zvláštnych osobných a nákladných vlakov vedených historickými vozidlami. V priestoroch rušňového depa vo Vrútkach boli vystavené všetky vozidlá zverené do opatery SVV, ktoré sa aktuálne nezúčastňovali jázd zvláštnych vlakov, vozidlá, hosťujúcich klubov zo Slovenska aj zo zahraničia ako aj vybrané prevádzkové rušne spoluorganizátora akcie – Železničnej spoločnosti Cargo Slovensko.

Jazdy zvláštnych vlakov

Pri jazdách zvláštnych vlakov sme verejnosti predstavili jednak vozidlá spravované členmi SVV ale aj vozidlá našich hostí z klubov zo Slovenska aj zahraničia.

Sobota, 30.5.2009

Prvý zvláštny vlak pre verejnosť sme vypravili v sobotu 30.mája 2009 zo Žiliny do Vrútok. Súpravu tvorili historické osobné vozne a do jej čela sa postavili parné rušne 477.013 (Papagáj) spravovaný členmi Klubu železničných historických vozidiel Poprad a rušeň Tr5-65 z depa historických koľajových vozidiel v poľskom Wolštýne (Wolsztyn). V čele povinného požiarneho vlaku sa objavil prototypový rušeň 180 001, vlastníkom ktorého sú České dráhy.

Pre návštevníkov akcie, ktorí mali chuť cestovať po dlhšej trase sme pripravili ďalší mimoriadny osobný vlak na trase Vrútky – Harmanec-jaskyňa a späť. V čele súpravy historických vozňov sa tento raz predstavili parné rušne 498.022 (Albatros) vlastníka ČD a 486.007 (Zelený Anton) vlastnený ŽSR MDC v správe členov SVV. Povinný požiarny vlak bol zostavený zo súpravy 15 nákladných vozňov doplnených cisternou s hasičskou striekačkou a služobným vozňom. V čele súpravy sa objavili dva historické Sergeje – “domáci” T 679.1168 vlastníka ŽSR MDC v správe členov SVV a “hosťujúci” T 679.1578 vo vlastníctve Stavebnej firmy Ing. Kříž z Českej republiky. Počas pobytu v stanici Harmanec-jaskyňa, mohli cestujúci zvláštneho vlaku navštíviť Harmaneckú jaskyňu. Väčšina z nich ale dala prednosť fotografovaniu rušňov z oboch zvláštnych vlakov, ktoré im pred posunom na opačný koniec súpravy zapózovali.

Pre záujemcov o návštevu akcie z okolia Zvolena bol pripravený zvláštny vlak tvorený súpravou historických vozňov, ktorý do Vrútok a späť do Zvolena priviezol rušeň T466.0253.

Zvláštny vlak z Vrútok do Zvolena prechádza stanicou Diviaky

Nedeľa, 31.5.2009

Na nedeľu 31. mája 2009 sme pre návštevníkov pripravili tiež zaujímavý program. Program v areáli depa pokračoval v rovnakom duchu ako v sobotu – okrem vystavených historických železničných vozidiel si návštevníci mohli prezrieť aj vystavenú hasičskú techniku, ukážky zásahu dobrovoľných a profesionálnych hasičov a pre deti boli pripravené rôzne atrakcie.

Pre záujemcov o jazdu zvláštnym vlakom smer pripravili mimoriadny osobný vlak z Vrútok do Kremnice. V jeho čele sa objavili dve Šľachtičné – domáca 475.196 a hosť z Dečína – 475.179. V čele požiarneho vlaku sa objavil popradský rušeň T 466.0254.

Pre návštevníkov akcie z Prievidze a okolia bol vypravený zvláštny parný vlak tvorený súpravou historických vozňov, v čele ktorej sa objavila prievidzská Ušatá 464.001

Hoci v roku 2009 počasie našej akcii príliš neprialo – takmer po celý čas bolo zamračené a občas sa objavila dažďová prehánka, akcia, najmä jazdy zvláštnych vlakov, sa tešila veľkému záujmu návštevníkov. V tomto roku bola skupina návštevníkov rozšírená o hostí z Českej republiky, ktorí pricestovali zvláštnym parným vlakom z Prahy. Mimoriadny expres Jarda Kocourek zorganizovala naša partnerská organizácia Steam Story Agency z Prahy. V čele súpravy historických rýchlikových vozňov ČD sa objavili parné rušne 498.022 (Albatros) z depa Praha Libeň a 475.179 (Šľachtičná) z depa Děčín.

O celej akcii sa možno dočítať aj na stránke railpage.net, kde je množstvo ďalších zaujímavých fotografií.

Fotogaléria Železnica pre deti 2009