Železnica pre deti 2021

Medzinárodný deň detí je rámcový termín, v ktorom Spolok Výhrevne Vrútky pravidelne pripravuje akciu Železnica pre deti. V rámci tejto akcie zvykneme predstaviť historické koľajové vozidlá, ktoré náš klub spravuje alebo vlastní. Výstavu vozidiel súčasne dopĺňame jazdami zvláštnych vlakov z Vrútok do okolia podľa aktuálnych možností. Kvôli aktuálne karanténnymi opatreniam súvisiacim s ochorením COVID-19 sme, podobne ako v roku 2020, museli svoje zvyklosti výrazne zmeniť. Napriek nie úplne dobrej epidemiologickej situácii sa nám však v roku 2021 podarilo zorganizovať aspoň jazdu zvláštneho vlaku. V jeho čele sa predstavil parný rušeň 475.196 Šľachtičná, ktorý v roku 2021 oslávil 70 rokov od zaradenia do pravidelnej prevádzky.

Príprava na jazdu

Ako pred každou jazdou zvláštneho vlaku, aj tento raz bolo potrebné pripraviť vozidlá – vyleštiť celý rušeň, namazať pojazd a všetky mechanizmy a rušeň samozrejme zakúriť. Okrem toho bolo potrebné skontrolovať všetky vozne. Týmto aktivitám sme sa venovali v týždni pred samotnou jazdou.

Zvláštny vlak

Tento raz sa jazda zvláštneho vlaku uskutočnila na trase Vrútky – Martin – Turčianske Teplice – Horná Štubňa – Kremnica – Hronská Dúbrava – Zvolen a späť. Súpravu osobitného zrýchleného vlaku tvorili 2 historické vozne ŽMSR (Aa a Bai) a 3 historické vozne vlastnené našim klubom – voz Ce (Rybák) radený za rušňom a dva ležadlové vozne BAC na konci vlaku.

Zvláštny vlak bol na trase Vrútky – Zvolen vedený ako osobitný zrýchlený vlak 31109 a pri svojej jazde zastavoval v Martine, Turčianskych Tepliciach, Kremnici a vo Zvolene.

Po príchode do Zvolena sa celá súprava presunula do železničnej stanice Zvolen nákl.st., kde sa na triangli medzi osobnou a nákladnou stanicou otočila celá súprava, bez potreby rozpájania súpravy a otáčania rušňa na točni. Pri spiatočnej ceste po rovnakej trase bol vlak vedený ako osobitný zrýchlený vlak 31110 a zastavoval v rovnakých staniciach ako pri ceste do Zvolena.

Video z jazdy zvláštneho parného vlaku (autor: Stanislav Fulek)

Jazdu zvláštneho vlaku sa nám podarilo zorganizovať vďaka uvoľneným karanténnym opatreniam súvisiacim s ochorením Covid 19 po viac ako roku. A bolo to cítiť na obrovskom záujme verejnosti nielen o jazdu zvláštnym vlakom ale aj pri zastávkach v jednotlivých staniciach. Všetkým ďakujeme za priazeň a veríme, že podobných akcií sa nám podarí v budúcnosti pripraviť viac.

Za uverejnené fotografie ďakujeme týmto autorom: Adrián Belobrad, Miroslav Benko, Matej Budaj, Marián Dujnič, Michal Feik, Patrik Fúčela, Stanislav Fulek, David Gavalier, Ján Hrenovčík, Marián Končelík, Márk Németh, Slavomír Slezák, Martin Solár.